Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
forex trading logo

Gmina Wołomin realizuje zadanie pn. „Ekologia w sztuce - pilotażowe warsztaty ekologiczne dla dzieci z terenu Gminy Wołomin”

Gmina Wołomin realizuje zadanie pn.  „Ekologia w sztuce - pilotażowe warsztaty ekologiczne dla dzieci z terenu Gminy Wołomin” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 10 000,00 zł.

Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 14 000,00 zł – 4000,00 zł to zaangażowanie środków własnych.

Termin realizacji zadania: 19 września - 31 grudnia 2011 r., zakończenie zadania – do 31 stycznia 2012 r.

Zadanie jest realizowane w Szkole Podstawowej w Majdanie, Szkole Podstawowej w Zagościńcu, Szkole Podstawowej w Starym Grabiu, Zespole Szkół w Duczkach, Zespole Szkół w Czarnej, Zespole Szkół w Ossowie, Zespole Szkół nr 2, Zespole Szkół nr 4, Zespole Szkół nr 5 w Wołominie, Szkole Podstawowej nr 3 oraz  w Szkole Podstawowej nr 7 w Wołominie.

Program „Ekologia w sztuce - pilotażowe warsztaty ekologiczne dla dzieci z terenu Gminy Wołomin” prowadzony jest w pierwszym okresie roku szkolnego 2011/2012, w  11. szkołach podstawowych w wymiarze 6 godzin lekcyjnych, w 12-osobowej grupie dzieci w wieku 9 i 10  lat.  W trakcie zajęć dzieci z terenu Gminy Wołomin będą tworzyły ciekawe przedmioty  dekoracyjne – np. użytkowe, artystyczne -  przy użyciu surowców wtórnych, uzyskanych w drodze segregacji.  Celem zajęć jest: uwrażliwienie dzieci na ekologię, uzmysłowienie dzieciom, że praktycznie wszystkie surowce wtórne typu słoiki, plastik, drewno, itp. można ponownie wykorzystać nadając im nowe znaczenie, nową wartość, a niekiedy nową funkcję, np. odpowiednio udekorowany słoik na weki staję się lampionem ogrodowym, pojemnikiem na kredki, wazonikiem – prezentem, itp.

W czasie trwania programu dzieci będą gromadziły (zbierały) surowce wtórne, które posłużą podczas warsztatów jako podstawowy materiał do tworzenia. Posłużą one również do uwieńczenia warsztatów „ekoartystycznych” w formie nowoczesnej rzeźby.

Oprócz uczestniczenia w warsztatach, każde dziecko na początku zajęć otrzyma dodatkowe zadanie tzw. domowe, polegające na zbudowaniu  swojego wymarzonego  domu z surowców wtórnych. Z tych domów na zakończenie projektu powstanie wspólne ekomiasteczko.

Warsztaty w każdej szkole zostaną poprzedzone tzw. zajęciami zapoznawczymi, w trakcie tych zajęć dzieci wykonają  wizytówki z  własnym  imieniem i nazwiskiem oraz nastąpi ogłoszenie i zapoznanie dzieci z zasadami zadania realizowanego w domu: „Mój wymarzony dom” – zadania konkursowego.

Dzieci wykonują dom przez cały okres trwania programu w domu (można będzie przynosić projekt lub model do konsultacji). Pod koniec trwania programu dzieci przynoszą swoje „dzieła” i wspólnie tworzą ekologiczne miasteczko.

Tematyka warsztatów w poszczególnych szkołach (grupach) przedstawia się następująco:

1) Pudełko na skarby- ozdabianie (malowanie, oklejanie). Rozmowa na temat zbierania rzeczy do wtórnego wykorzystania.

2) Wykonywanie lampionów, pojemników na kredki, wazów ze słoików.

3) Wykonywanie serwetników.

4) Wykonywanie kręgli z plastikowych butelek – oklejanie, ozdabianie, nadawanie dowolnego kształtu.

5) Wymyślanie i tworzenie gier planszowych z materiałów typu kapsle, nakrętki, płyty CD  itp. …z instrukcją obsługi i opakowaniem.

6) Ozdabianie starych przedmiotów z użyciem różnych technik plastycznych np. decoupage (technika serwetkowa).

7) Malowanie na szkle - malowanie słoików, szklanek, butelek,  tafli szkła ze starych obrazów.

8) Wykonywanie biżuterii (wisiory z guzików, klocków lego, bransoletek z dżinsów, materiału, filcu.

9) Wykonanie wspólnej rzeźby (zielonego smoka  wypluwającego kolorowe kwiaty i ziejącego świeżym  powietrzem) z makulatury typu gazety, plastik.

10) Wykonanie „eko-lalki” dbającej o środowisko naturalne – pełna dowolność wykonania pracy.

11) Instalacja (nowoczesna rzeźba) z odpadów – wykonanie i malowanie.

 

W trakcie realizacji programu równolegle prowadzone jest szkolenie dla 11. nauczycieli ze szkół podstawowych w celu przygotowania ich do prowadzenia w przyszłości takich zajęć z dziećmi, w swoich szkołach. Zakłada się, że zajęcia realizowane w ramach tego projektu będą zajęciami pilotażowymi i będą kontynuowane w przyszłości, w szkołach Gminy Wołomin, stąd plan szkolenia nauczycieli w tym zakresie.

Warsztaty będą dokumentowane materiałem zdjęciowym wykonywanym przez Partnera. Ponadto Partner zadba o promocję programu w prasie lokalnej i Internecie. Z dokumentacji powstanie kronika, która posłuży jako materiał dydaktyczny w edukacji ekologicznej dzieci szkół prowadzonych przez Gminę Wołomin. Koszty promocji programu zostaną pokryte ze środków własnych Wnioskodawcy (tj. środki finansowe zabezpieczone są w planie finansowym Zespołu Szkół nr 4 im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie  – 2000,00 zł).


 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.