Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
forex trading logo

Sztuka w recyklingu - warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej z Gminy Wołomin

 

Gmina Wołomin realizuje zadanie pn.  ”Sztuka w recyklingu - warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej z Gminy Wołomin” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 20 000,00 zł.

Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 22 000,00 zł – 2000,00 zł to zaangażowanie środków własnych.

Termin realizacji warsztatów: 17 września - 31 grudnia 2012 r., zakończenie zadania – do 14 stycznia 2013 r.

Zadanie jest realizowane w gimnazjach wchodzących w skład zespołów: Zespołu Szkół w Duczkach, Zespołu Szkół w Czarnej, Zespołu Szkół w Ossowie oraz Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 2, Zespołu Szkół nr 3, Zespołu Szkół nr 4 i  Zespołu Szkół nr 5 w Wołominie.

Program „Sztuka w recyklingu – warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej z Gminy Wołomin” to pomysł na realizację warsztatów z edukacji ekologicznej, czyli odnawianie starych, zniszczonych przedmiotów poprzez ich naprawienie, pomalowanie lub ozdobienie w sposób szczególnie kojarzący się z wybraną epoką lub regionem Polski.  Bogactwo istniejących, pięknych wzorów, zdobienie  przedmiotów w dowolnym stylu, pozwoli uczniom zapamiętać i zrozumieć czasy, w których te style stanowiły o sztuce danej epoki. Obecnie bardzo dużo starych przedmiotów trafia na wysypisko śmieci. Aby temu zapobiec zachęcamy młodzież do zorganizowania akcji zbierania starych rzeczy, zwłaszcza drewnianych, a następnie poprzez warsztaty decoupage i malowanie, można zachęcić uczniów do dbania o środowisko.  Odzyskiwanie starych przedmiotów pozwoli ograniczyć wycinkę drzew, a tym samym produkcję nowych mebli.

 

Dzięki takim warsztatom powstaną przedmioty oryginalne i niepowtarzalne. Rękodzieła takie mogą zasilić galerie sztuki, sklepy i oryginalne nietuzinkowe wnętrza. Mebel powstały w ramach recyklingu można ozdobić w motywy np. Klimta, Matejki, czy Kossaka lub pomalować w łąkę pełną maków, czy przedmioty z bajki.

Aby zachęcić młodzież do pracy, warsztaty odbywać się będą w pracowni decoupage, wśród starych, odnowionych przedmiotów typu kredensy, stoliki, krzesła, które z pewnością będą stanowiły inspirację dla uczestników warsztatów.

W eko - projekcie weźmie udział 80 uczniów z 8 wołomińskich gimnazjów: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum w Duczkach, Gimnazjum w Czarnej, Gimnazjum w Ossowie. Do każdej szkoły przypisany zostanie nauczyciel tzw. opiekun grupy, który będzie koordynował pracę młodzieży.

W skład każdej grupy wchodzić będzie 10 osób, które w czasie trwania warsztatów zostaną dodatkowo podzielone na tzw. podgrupy 5-cio osobowe, z których każda po wylosowaniu przedmiotu i stylu, będzie miała za zadanie samodzielnie go ozdobić - od wykonania projektu po realizację (oczywiście pod kierunkiem prowadzącego zajęcia).

Będą to warsztaty trwające 12 godzin w każdej 10-cio osobowej grupie.

W sumie odbędzie się 96 godzin zajęć warsztatowych.

Na zakończenie warsztatów zostanie stworzona wystawa prac, dostępna dla wszystkich szkół i przedszkoli w powiecie wołomińskim, połączona z prelekcją prowadzącej zajęcia, której celem będzie zachęcenie do recyklingu, uświadomienie, że stary przedmiot umiejętnie odnowiony może stanowić piękną ozdobę w każdym miejscu. Ponadto zwiedzający dostaną foldery ze zdjęciami zawierającymi wszystkie etapy pracy uczniów biorących udział przy odnawianiu mebli, dzięki czemu „ślad ekologiczny” będzie jeszcze większy. Zwiedzający będą brali udział w głosowaniu na najładniej odnowiony przedmiot i dzięki temu zostaną wyłonieni laureaci konkursu, którzy otrzymają nagrody rzeczowe w łącznej sumie 1000 zł.

Warsztaty będą dokumentowane materiałem zdjęciowym wykonywanym przez Partnera. Ponadto Partner zadba o promocję programu w prasie lokalnej (3 artykuły) i Internecie.

Z dokumentacji powstanie folder (kronika), który posłuży jako materiał dydaktyczny w edukacji ekologicznej uczniów jak i ich rodziców, a także mieszkańców Gminy Wołomin.

W większości koszty promocji programu zostaną pokryte ze środków własnych Wnioskodawcy.

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.