Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
forex trading logo

Obowiązek nauki

Obowiązek nauki wynika z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943,  z  późn.  zm.). Niespełnianie obowiązku nauki podlega egzekucji administracyjnej na podstawie art. 20 tej ustawy. Przepis ten odsyła do trybu przewidzianego w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ( Dz. U. z 2016 r. poz. 599 z późn. zm).

 

 

Obowiązek nauki jest spełniany:

(art. 16 ust. 5a ustawy o systemie oświaty)

  1. przez uczęszczanie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadgimnazjalnej,
  2. przez realizowanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, przygotowania zawodowegopracodawcy;

(art. 16 ust.5b ustawy o systemie oświaty)

  1. przez uczęszczanie do szkoły za granicą, w tym na podstawie umów międzynarodowych lub porozumień o współpracy bezpośredniej zawieranych przez szkoły, jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej lubramach programów edukacyjnych Unii Europejskiej,
  2. przy przedstawicielstwie dyplomatycznym innego państwa w Polsce;

(art. 16 ust. 5c ustawy o systemie oświaty)

Uczeń, który ukończył szkołę ponadgimnazjalną przed ukończeniem 18 roku życia, może również spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie do szkoły wyższej.

Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi nauki są obowiązani do powiadamiania organów gminy o formie spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez młodzież w wieku 16 – 18 lat i zmianach w tym zakresie

W związku z powyższym należy dostarczyć do Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Wołominie, ul. Ogrodowa 4 zaświadczenia (zaświadczenie z określonej szkoły lub zakładu przyuczającego do zawodu) lub oświadczenia rodzica o formie spełniania obowiązku szkolnego lub nauki przez syna lub córkę.

Zaświadczenie można dostarczyć osobiście do sekretariatu (pok. 309)  lub złożyć w pok. 326 (od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00 – 16.30, piątek w godz. 8.00 – 14.00), przesłać pocztą, faxem (nr 22 776 26 10) lub e-mailem (skan):  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Obowiązek nauki - oświadczenie

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.